חיפוש בלקסיקון
 
     
 
תקינה
 
 

לועזית: standartization
1. הבעת גודל בעזרת ציוני תקן. חישוב ערך של משתנה; כלומר: חישוב הסטייה שלו מהממוצע במונחים של סטיית תקן. התקינה מאפשרת להשוות בין רמות פיזור של משתנים שהתפלגויותיהם שונות.
2. פיתוח של חומרים לאמצעי מדידה אחידים, כך שניתן יהיה להשוות מוצרים, או תהליכים, האחד לעומת השני; לשון אחר: תהליך הגדרה ויישום של תנאים, הבא להבטיח מילוי של דרישות, כגון משקל, איכות, מידות וכדומה. מטרת התקינה לארגן ולפשט את המסחר במגוון העצום של מוצרים טכנולוגיים בתחום הארצי והבינלאומי ולקיים תקשורת טכנולוגית בין היצרן ללקוח ובין היצרנים השונים לבין עצמם. התקינה מצמצמת את הסמלים, הכללים, השיטות וכיוצ"ב, לתיאור מוצרים ולהערכתם. היא גם מונעת כפילויות בשיטות התיאור השונות, מאפשרת הערכה של התאמת המוצר לייעודו, נותנת קנה מידה להשוואה בין מוצרים ולחליפוּתם, מתארת במינוח אחיד את השימושים המדויקים ומבטיחה את איכות המוצרים על ידי דרישות טיב מינימליות ואת בריאותו ובטיחותו של הלקוח. בישראל מרוכזת התקינה הטכנית בידי מכון התקנים הישראלי.
3. רציונליזציה של העבודה על ידי קביעת מספר מסוים של תהליכים ושיטות או על ידי צמצום מספר הסוגים השונים של תוצרת מסוימת והעמדתו על דוגמאות טיפוסיות אחדות, דבר שהביא בעקבותיהן לייצור המוני של הדגמים. המונח ידוע גם בשמו הלועזי - 'סטנדרטיזציה'.

 
 
לערך הבאלערך הקודם
אודות האגרון
רשימת תחומים
חיפוש
קישורים
מחשבונים
פרסם אצלנו
הערות לעורך
מה חדש
מאמרים וכתבות
מילון מעות

נבנה ע"י Click for details מנוע הקישור שלClick for details עולמות אפשריים בע"מ - השימוש בלקסיקון כפוך לתנאי השימוש בו
מתוך הלקסיקונים של איתן אבניאון © 2021