חיפוש בלקסיקון
 
     
 
שיווק
 
 

לועזית: marketing
1. הפצת מוצר מהמקום בו הוא מיוצר (או מנמל היבוא) אל האנשים העומדים להשתמש בו או לצרוך אותו. אם המוצרים אינם מגיעים לצרכן, תהליך הייצור עלול להשתבש או שעשויים להתחולל הפרעות כלכליות ומשברים. במובנו הרחב כולל המונח 'שיווק', רכישה, אריזה, אִחסון, מכירה, הובלה, מימון וגביה.
2. מערכת של מכירה ופעולות נִלוות למכירה, כולל קידום מכירות, פרסום ואמצעים אחרים (כמו ניתוח ומחקרי שוק) כדי להגדיר את השוק ואת המסגרות העומדות להפצה. ארגון השיווק וצורתו הם פונקציה של מבנה המשק, רמת התפתחותו והיחסים המוסדיים השוררים בו. 3. הזיהוי והסיפוק של צרכי צרכן או יצרן, החל מהארגון ועד למעקב אחרי התוצאות; כלומר: החל מזיהוי השווקים ועד לסיפוק הביקוש של המשתמש במוצר או בשירות. שיווק במובן זה החל להתפתח כאשר החל הייצור ההמוני, גדלו היצע הסחורות וכושר היצור וגברה ההתחרות בין היצרנים.
4. בכלכלה ריכוזית, כפי שהייתה בבריה"מ לשעבר, מערכת שבה פועלים אותם מרכיבים בסיסיים כבכלכלה חופשית - יצרנים, סיטונאים וקמעונאים - ואולם המוצרים שייוצרו, המחירים, דרכי ההפצה ובמידה מסוימת גם קידום המכירות, מודרכים בידי הרשויות הממשלתיות. היקף ההשקעות במערכת זו נקבע במסגרת המדיניות הכלכלית. מאפייני השיוק בכלכלה ריכוזית כוללים: מכסות ייצור הנקבעות לכל מוצר במפעלים הפזורים ברחבי המדינה ואין מאמץ לקדם מכירותיהם; איכות המוצר אינה קבועה; לסיטונאים גישה פסיבית והם מתרכזים במילוי משימות שהוכתבו מלמעלה. ברמה הקמעונאית קיימות חנויות כל בו גדולות בבעלות המדינה.

 
 
לערך הבאלערך הקודם
אודות האגרון
רשימת תחומים
חיפוש
קישורים
מחשבונים
פרסם אצלנו
הערות לעורך
מה חדש
מאמרים וכתבות
מילון מעות

נבנה ע"י Click for details מנוע הקישור שלClick for details עולמות אפשריים בע"מ - השימוש בלקסיקון כפוך לתנאי השימוש בו
מתוך הלקסיקונים של איתן אבניאון © 2021